Torneo de Debate Académico de Galicia (TDAG)
Torneo de Debate Académico de Galicia (TDAG)
A Fundación Barrié organiza o VI Torneo de Debate Académico de Galicia (TDAG) co obxectivo de fomentar no alumnado de ESO e Bacharelato o desenvolvemento das habilidades argumentativas e o pensamento crítico necesario para o éxito académico e profesional.
O TDAG diríxese ao alumnado de ESO e Bacharelato dos centros educativos (públicos, concertados e privados) de Galicia. Os equipos poderán estar formados por un mínimo de catro e un máximo de cinco participantes.
Categorías:
Datas:
Preguntas de debate para cada categoría:
O TDAG diríxese ao alumnado de ESO e Bacharelato dos centros educativos (públicos, concertados e privados) de Galicia. Os equipos poderán estar formados por un mínimo de catro e un máximo de cinco participantes.
Categorías:
- 1ª categoría (1º, 2º e 3º de ESO)
- 2ª categoría (4º de ESO, 1º e 2º de Bacharelato)
Datas:
- Preinscrición: do 7 de setembro ao 6 de outubro de 2023
- Inscrición: do 9 ao 20 de outubro de 2023
- Sesións de formación en liña: do 23 de outubro ao 10 de novembro de 2023
- Competición: do 22 de xaneiro ao 2 de febreiro 2024 mañá e tarde
- Final: venres 2 de febreiro de 2024 en horario de tarde
Preguntas de debate para cada categoría:
Pregunta desta edición para a 1ª categoría (1º, 2º e 3º ESO):
Debería o Estado poñer límites ao uso da internet e dispositivos móbiles a menores de 12 anos?
Pregunta desta edición para a 2ª categoría (4º ESO, 1º e 2º de Bacharelato):
Que é máis determinante no desenvolvemento dun individuo, a xenética ou o contexto?
Resultados VI TDAG (2024):
1ª Categoría, dirixida a alumnos de 1º, 2º y 3º ESO:
1er premio (Gañador): “IES Nosa Señora dos Ollos Grandes” de Lugo
2º premio: “CPR Plurilingüe Sagrada Familia” de Vilagarcía de Arousa
3er premio: “Colegio Montespiño” de Culleredo
4º premio: “CPR Estudio” de Nigrán
Mellor orador/a: Sofía Piñeiro Díaz de IES Nosa Señora dos Ollos Grandes de Lugo
2ª Categoría, dirixida a alumnos de 4º ESO y 1º y 2º de Bachillerato:
1er premio (Gañador): “Colegio de Fomento Peñarredonda” de A Coruña
2º premio: “Colegio Lar” de Mos
3er premio: “IES Rafael Puga Ramón” de A Coruña
4º premio: “CPR Santa María de Mar” de A Coruña
Mellor orador/a: Victor Ortega Nícolas de CPR Santa Maria del Mar de A Coruña
CONTIDOS RELACIONADOS